Kiedy w naszym domu dochodzi do smutnego wydarzenia, jakim jest śmierć bliskiej osoby, naturalnym odruchem jest próba poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją i przywrócenie bezpiecznych warunków do życia. Jednym z pierwszych działań, które może przyjść na myśl, jest otwarcie okien w celu przewietrzenia pomieszczeń i usunięcia przykrego zapachu. Okazuje się, że wbrew pozorom, nie jest to najlepszy pomysł.
Kiedy dochodzi do zgonu w domu, rodzina zmarłej osoby powinna podjąć kilka ważnych kroków. Zdecydowanie trzeba zająć się organizacją pogrzebu, ale od czego zacząć? Najpierw, konieczne jest uzyskanie karty zgonu od lekarza oraz odnalezienie dowodu osobistego osoby zmarłej. Następnie należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania denata, aby uzyskać akt zgonu.
Kastelnik – sprzątanie po zmarłych – usługi całodobowe 24/7
Po przeczytaniu tego artykułu zdobędziesz wiedzę na temat:
- Co robić po zgonie w domu?
- Jakie procesy przyczyniają się do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu po zwłokach?
- Komu zlecić specjalistyczne sprzątanie po zgonach?
Procedury, dokumenty oraz wsparcie od ekspertów w sprzątaniu po zgonach. Co robić po zgonie w domu?
Po uzyskaniu aktu zgonu należy wybrać zakład pogrzebowy i ustalić szczegóły ceremonii pogrzebowej. Ważne jest, aby w tych trudnych chwilach skupić się na formalnościach, a specjalistyczne sprzątanie po zgonie zlecić ekspertom z tej branży. Jeśli zgon nastąpił w domu, a ciało zmarłego leżało na podłodze kilka dni, doszło do uwolnienia trujących związków chemicznych i prawdopodobnie pojawił się przykrych zapach.
Popularny artykuł na blogu: Jak pachną zwłoki?
Dlaczego w mieszkaniu po zgonie pojawia się przykry zapach?
Wyobraź sobie taką sytuację: osoba po osiemdziesiątym roku życia zmarła nagle we śnie, a jej bliscy odkryli ciało dopiero po kilku tygodniach. Na zewnątrz panują wysokie temperatury, a w mieszkaniu rozwijają się procesy gnilne rozkładu ciała. Sąsiedzi, którzy znajdują zwłoki, natychmiast wyczuwają intensywny fetor na klatce schodowej, co daje pierwsze sygnały o tragedii za ścianą.
Okazuje się, że już kilka chwil po śmierci rozpoczynają się naturalne procesy rozkładu, podczas których bakterie i enzymy zaczynają rozkładać tkanki. W wyniku tych procesów uwalniane są gazy i związki chemiczne, takie jak putrescyna i kadaweryna. Putrescyna powstaje w wyniku rozkładu aminokwasu argininy, natomiast kadaweryna pochodzi z rozpadu lizyny.
Obie te substancje są odpowiedzialne za intensywny, nieprzyjemny zapach po zmarłej osobie, określany mianem trupiego jadu, który szybko wypełnia całe mieszkanie. Wysokie temperatury dodatkowo przyspieszają procesy gnilne, potęgując fetor i czyniąc go trudnym do zniesienia dla otoczenia. Co robić w przypadku zgonu w domu?
Otwieranie okien po śmierci bliskiej osoby w domu – czy to dobry pomysł?
Okazuje się, że wietrzenie po zgonie w domu to najgorsze, co można zrobić. Przede wszystkim dlatego, że otwarcie okien spowoduje nalot much plujek i pojawienie się innych insektów. Robactwo zacznie wypełniać nieruchomość w błyskawicznym tempie i równie szybko się rozmnażać. Czym będzie skutkować próba otwarcia okien i przewietrzenia mieszkania?
Stworzeniem kolejnego problemu, ponieważ do listy zadań związanych ze sprzątaniem i dezynfekcją dojdzie także dezynsekcja robactwa. Zaraz po zgonie, jeśli warunki są odpowiednie dla aktywności owadów, na martwym ciele zazwyczaj pojawiają się nekrofagiczne muchówki, które składają jaja.
Z tych jaj wylęgają się larwy, które natychmiast zaczynają się żywić. Na martwych ciałach ludzi pojawiają się niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, patogeny chorobotwórcze i żeruje całkiem liczna, choć na szczęście ograniczona, grupa owadów.
W mieszkaniach zmarłych osób bardzo często spotykamy martwe muchy, które zalegają parapety. Częstym widokiem są też owady pełzające pod dywanem, całość wygląda makabrycznie, gdyż martwe przedmioty dostają nowego życia – mówi Dorota Kastelnik.
Robaki bytujące na zwłokach
Weźmy na przykład, ciało pozostawione na otwartym powietrzu może być zasiedlone przez co najmniej osiem kolejnych fal insektów. Na całym świecie istnieje około 200 gatunków robaków bytujących na zwłokach, istotnych dla entomologii sądowej. W naszym regionie geograficznym analizujemy obecność 50-100 gatunków.
Na zwłokach zmarłego mogą bytować różne rodzaje owadów, w tym:
- Muchy plujkowate (Calliphora) oraz muchowate (Muscidae).
- Muchy ścierwicowate (Sarcophagidae) oraz sernicowate (Piophilidae).
- Grabarze i Omarlice
- Gniliki, Omacnice oraz Bleskotki.
Kto może zyskać na badaniu owadów bytujących na zwłokach?
Musisz przyznać, że gatunków owadów przyciąganych przez zapach zwłok jest całkiem sporo. Choć ten temat ma ogromne znaczenie dla entomologii sądowej, która zajmuje się badaniem zwłok i ustalaniem przyczyn zgonów, dla rodziny zmarłego inwazja robactwa to coś, czego można uniknąć. Nalot much plujek można znacząco ograniczyć, rezygnując z wietrzenia domu po wyniesieniu ciała.
Jaki zapach mają zwłoki?
Dla niektórych zapach zwłok przypomina po prostu smród gnijącego mięsa, a innym przypomina zepsuty ser. Uważa się, że jest to jednak na tyle charakterystyczny zapach, że nie sposób pomylić go z żadnym innym. Jak się go pozbyć, jeśli nie poprzez wietrzenie pomieszczeń? Najlepszym sposobem na to jest przeprowadzenie gruntownych porządków z dezynfekcją na miejscu zgonu.
Czego nie robić, kiedy śmierć nastąpiła w miejscu zamieszkania?
Kiedy śmierć nastąpi w miejscu zamieszkania, niezwykle ważne jest zachowanie spokoju i unikanie działań, które mogą pogorszyć sytuację. Przede wszystkim jak wspomnieliśmy, nie należy otwierać okien. Obecność muchówek nie tylko komplikuje proces sprzątania, ale może również stanowić zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Zamiast tego, lepiej wykonać profesjonalną dezynfekcję, która zapewni oczyszczenie miejsca zgonu.
Kolejnym często popełnianym błędem, jest dotykanie przedmiotów, które miały kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Należy unikać dotykania ciała, zanim przybędą odpowiednie służby, np. lekarz, policja oraz zakład pogrzebowy. Najlepiej jest pozostawić miejsce zgonu w nienaruszonym stanie i poczekać na przybycie odpowiednich służb, które zajmą się formalnościami i transportem ciała.
Instrukcja postępowania po śmierci w domu, co robić, a czego unikać:
- Po odkryciu martwego ciała, zgon należy zgłosić lekarzowi.
- Nie wolno otwierać okien i niczego dotykać.
- Zgon należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od wydania karty zgonu.
- Po zabraniu ciała przez zakład pogrzebowy, możesz zamówić sprzątanie po zgonie lub samodzielnie wykonać
Co warto wykonać w mieszkaniu po zgonie?
Jedynym sprawdzonym sposobem poradzenia sobie ze skutkami zgonu w domu jest usunięcie wszystkich zagrożeń – tych widocznych gołym okiem, ale nie tylko. Po śmierci bliskiej osoby możemy borykać się nie tylko z przykrym zapachem, ale również z niebezpiecznymi mikroorganizmami, trupim jadem oraz robactwem. Sterty śmieci i stare meble są tylko dodatkowym problemem.
Czytaj również: ozonowanie po zgonie
W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć kratki wentylacyjne oraz szczelnie zamknąć okna i drzwi. Następnie warto przeprowadzić wstępną dezynfekcję pomieszczeń, usunąć podłogę, która zawiera ślady krwi, oraz wynieść drewniane meble. Po oczyszczeniu mieszkania należy przeprowadzić wieloetapowe ozonowanie, które pomoże zneutralizować przykry zapach.